"Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze. Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać." („Wstańcie, chodźmy!" Jan Paweł II)
Od dzieciństwa czytamy książki. Różne. Wiele. Jesteśmy ich pasjonatami. Zachwyca nas zdolność ludzkiego umysłu do wyrażenia tego co drzemie w duszy tak przecież różnych ludzi. Książki opisują ludzkie myśli, odkrywają uczucia, są obrazem bardzo różnorodnych doświadczeń, z których czytelnik może czerpać jak ze skarbca wiedzy. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób nauczania niż przez książki. To tam, w prosty sposób, możemy wchodzić w różne sytuacje życiowe, środowiska i krajobrazy, a jednocześnie znaleźć czas na refleksję, na rozważenie tego co przeczytałem, tego co przeżyłem jako widz, słuchacz, a lepiej - czytelnik.
Pomysłodawca projektu od 15 lat pracuje w szkole, w której czytelnictwo książek jest bardzo mocno promowane. Czasami wystarczy zachęta nauczyciela (który też czyta), dodatkowa ocena za przedstawienie książki, czy rozmowy w klasie o lekturach. Innymi dobrymi pomysłami są też lekcje w czytelni i bibliotece.
Od pewnego czasu nie cieszy nas jednak sam fakt, że dzieci czytają książki, tak jak Ciebie jako rodzica zazwyczaj nie zadowala fakt, że codziennie jedzą. Interesujesz się przecież również tym co jedzą. Tak samo należy interesować się tym co czytają. Jeśli jedzą dobre rzeczy, wyrosną na zdrowe osoby, jeśli czytają dobre książki wyrosną na dobrych i mądrych ludzi. Dlatego wydaje się oczywiste, że należy wybierać lektury. Aktualnie publikuje się tak wiele (kilkadziesiąt tysięcy pozycji rocznie tylko w Polsce), że wybieranie staje się konieczne. Wizyta w dowolnej bibliotece pełnej książek szybko uzmysławia człowiekowi, że choćby chciał, nie jest w stanie przeczytać wszystkiego. Należy wybierać zatem to co najlepsze, tak jak wybiera się najlepsze i zdrowe jedzenie. Żaden rodzic nie jest szczęśliwy, jeśli dziecko je małowartościowe lub szkodliwe jedzenie. Tak samo jest z książkami - poszukujemy tego co najlepsze i tego co da najlepszy rozwój osobie.
Dlatego właśnie powstał projekt Lektar, którego celem jest pomoc rodzicom w wyborze wartościowych książek oraz umożliwienie taniego zakupu niektórych z nich. Ale nie tylko. Chcemy także motywować dzieci do czytania książek poprzez np. konkursy. Projekt nie jest jeszcze skończony i pewnie nigdy skończonym nie będzie, pojawiają się przecież ciągle nowe książki, a i ocena już istniejących może się zmieniać. Zachęcamy zatem do korzystania i współdziałania w rozwoju tego projektu!